Vaše dotazy

Napište váš dotaz

 
 
 
 
 
 
Pokud zadáte emailovou adresu, přijde vám odpověď okamžitě na tento email.
Pole označená * jsou povinná.
Váš email nebude zobrazen.
99 dotazů
Tomas Tomas napsal dne 26. 4. 2019 v 13:52
Dobry den. Muj dotaz je ohledne pokryti tras Bileho kamene signalem GSM. Na https://digi.ctu.cz/lte-pokryti/pokryti jsem zjistil, ze od Velke Strelne po Pivovarsky kopec neni signal ani jednoho operatora. Muzete prosim potvrdit nebo vyvratit informaci CTU ? Diky.
Admin Reply:
Ano, nejen uveden úsek vojenského újezdu je špatně pokryt signálem operátorů. Obecně platí, že největší pokrytí vojenského prostoru má operátor T-Mobile, ale ani ten nedokázal udržet spojení ze všech míst tohoto území. Toto se lépe navazuje z vyvýšeným míst, ale i zde je často proměnné. I když jsme v posledních létech zaznamenali podstatné zlepšení, ani zdaleka nedosahuje standardů, na které jsme z "civilizovaného" prostředí zvyklí. Holt vojenský prostor má svá specifika...
Petr Petr napsal dne 26. 4. 2019 v 10:12
Dobrý den, na mapě jsou označena místa kde bude zdravotník, ale mne by zajímalo kde bude mít stanoviště " Rychlá záchranná služba (sanitka) " v případě většího úrazu nebo zdravotvího kolapsu. Děkuji
Odpověď od: Pořadatelé
Stanoviště rychlé záchranné služby se bude nacházet na křižovatce Velká Střelná. Při větších úrazech volejte číslo 155.
Jiří B. Jiří B. napsal dne 22. 4. 2019 v 10:18
Dobrý den, nemohu se dopátrat, co na mapách znamenají čísla v modrých kroužcích; pokud jsou k nim nějaké popisky, kde je najdu? Též prosím o upřesnění vstup. stan. č. 49, Hlubočky (bude to u Ski areálu?) Jak jsem si všimnul, z "finální" mapy zmizela odbočka z magistrály k památníku Jestřabí (bod 5); bude tam opravdu zákaz vstupu? Děkuji za odpovědi.
Odpověď od: Pořadatelé
Čísla křižovatek budou stejná na mapě i na tabulích v terénu. Doufáme, že to účastníkům pomůže v orientaci, která jistě není vůbec snadná. Vstupní stanoviště Hlubočky je opravdu přímo u Ski areálu, u bobové dráhy, na kterou bude platit sponzorská akce 1+1 jízda zdarma. Odbočka na Jestřabí byla v našem původním plánu povolených cest, ale bohužel nebyla z bezpečnostních důvodů schválena. Je nám to líto a Vám, pozorným fanouškům Bílého kamene, se omlouváme.
Roman Šmíd Roman Šmíd napsal dne 15. 4. 2019 v 10:18
Proč neodpovídá barevně seznam tras s mapou?
Odpověď od: Pořadatelé
Jednotlivé trasy jsou podbarveny náhodně, a to pouze pro jejich jednoduché rozlišení. V nejbližší době dáme ke stažení Výškové profily jednotlivých tras (z dílny našeho kamaráda Přemka Pavky), kde již jsou očíslovány křižovatky stejně tak, jako jsou v mapě. Hezký den.
Helena Helena napsal dne 11. 4. 2019 v 23:47
Dobrý den, je letos přístupná trasa z Kozlova k prameni Odry, prosím? Děkuji a těšíme se, Helena s rodinou
Admin Reply:
Ano, letos se tam už dostanete, jen se připravte na vizuální šok: ten nádherný les, kterým se k prameni procházelo, zmizel...Loni bylo alespoň bezprostřední okolí pramene částečně obrostlé nižšími stromky, snad tam po poslední kalamitě zůstaly.
Andrea Andrea napsal dne 9. 4. 2019 v 8:07
Dobrý den, je trasa pro cyklisty náročná ?
Admin Reply:
Andreo náročnost trasy si volí každý účastník sám podle své zdatnosti. Méně zdatní si zpravidla zvolí trasu kratší a z výše položeného vstupního stanoviště (Město Libavá, Zelený kříž, Kozlov). V nejbližších dnech zveřejníme nové výškové profily všech tras a i toto je jeden s faktorů při volbě náročnosti vaší štreky. Výhodou akce Bílý kámen je i skutečnost, že volbu trasy můžete během jejího absolvování změnit - prodloužit či zkrátit podle toho, jak se budete cítit. Určitě to zvládnete a budete spokojená jako desetitisíce účastníků před Vámi.
Iveta J. Iveta J. napsal dne 1. 4. 2019 v 14:50
Dobrý den,můžou do vojenského prostoru psy?Konkrétně na akci ,kterou pořádáte 1.května.Děkuji za odpověď
Admin Reply:
Jako pořadatelé přiznáváme, že přítomnost psů na této akci není žádoucí, i když ji za přísných podmínek povolujeme. Pes musí být po celou dobu na vodítku majitele, který za něj odpovídá - nesmí jakýmkoliv způsobem ohrožovat, ani obtěžovat ostatní účastníky akce. Hrozí nebezpečí střetu především s jedoucími cyklisty a proto musí být neustále pod přímou kontrolou majitele. Očkování a další veterinární podmínky jsou samozřejmé. Zvažte proto se vší odpovědností, zda svého chlupatého přítele vůbec na takovou akci vezmete.
Přemek Přemek napsal dne 18. 3. 2019 v 12:08
Jenom drobná poznámka k dočasné mapě v sekci Ke stažení - u Města Libavá nejsou vůbec žádné piktogramy (občerstvení, parkoviště, zdravotník ...).
Admin Reply:
Přemku piktogramy určitě v konečné verzi mapy budou. Navíc už můžeme prozradit, že ve spolupráci se zastupitelstvem Města Libavá bude vydána samostatná mapka této obce, na níž budou zakresleny nejen všechny potřebné detaily, ale mapka bude uzpůsobena k jasné orientaci všech účastníků Kamene. Tím předejdeme problémům, které se vyhrotily loni přemístěním vstupního stanoviště mimo zástavbu obce.
Tomáš Dvořák Tomáš Dvořák napsal dne 18. 3. 2019 v 11:49
Dobrý den, bude na akci Bílý kámen 1.5.2019 ke koupi Absolventská vizitka č.113 Bílý kámen ? Děkuji za podání informace
Odpověď od: Pořadatelé
V současné době vám nedokážeme říct, jestli budeme absolventské vizitky na akci prodávat. Budeme kontaktovat firmu, jež turistické vizitky vyrábí a po dohodě s ním se Vám v nejkratší době ozveme na Váš email. Hezký den.
Vlasta S. Vlasta S. napsal dne 12. 3. 2019 v 14:35
Dobrý den, na opravenou kapličku u Vojnovic jsem se chtěla také zeptat. Vysvětlení je uvedeno v odpovědi panu Jaromírovi. Chápu důvody. Ptám se tedy na jinou věc - je možné na některém vstupním stanovišti zakoupit knihu "Kronika Libavska" - 6. doplněné vydání od pana Jindřicha Machaly? Děkuji za tip na případné knihkupectví, kde by se dala sehnat. Přeji ať se letošní "Kámen" vydaří.
Admin Reply:
Dotazovaná kniha "Kronika Libavska", jejíž autorem je předseda našeho spolku Lubavia Jindra Machala, již není k sehnání u žádných knihkupců. Zakoupit si ji můžete přímo na akci Bílý kámen i s věnováním autora - stanoviště bude oznámeno ve zpravodaji. Pokud se nemůžete dočkat, zavolejte na mobil 736 534 989 paní Haně Martinkové, která přes spolek Lubavia tuto jedinečnou bibli všech přátel Libavska distribuje. Skvělá kniha dalšího člena našeho spolku Jirky Glonka"Zaniklé obce Vojenského újezdu Libavá" je již několik let beznadějně vyprodaná.
Jaromír Jaromír napsal dne 12. 3. 2019 v 11:01
Zdravím, u bývalých Vojnovic je opravená kaplička (J.Machala - Stíny nad Libavou). Neuvažujete o nějaké trase kolem ní nebo aspoň zajížďce od Královské studánky? A ještě jeden dotaz. Trasa z Potštátu na Zelený Kříž vede po silnici I.třídy. Není možné někdy v budoucnu udělat nějaký "průpich" přes prostor? Např. Potštát - Nová Ves nad Odrou, případně z Luboměře pod Strážnou. Jinak díky za vše a ať nám všem přeje počasí!
Admin Reply:
Jaromíre mluvíš nám z duše, bohužel to nejde. Kaplička, s níž bychom se my Lubaviáci strašně rádi pochlubili, je příliš blízko dopadové plochy letecké střelnice a tam je zatím cesta zarúbaná. Blíže o tom v některém z příštích zpravodajů. To samé platí o popisovaném "průpichu" centra vojenského prostoru - ten za stávající situace je zcela neprůchodný, to byl po léta náš sen. Věř, že jsme se o to nesčetněkrát snažili - marně. Jako optimista věřím, že ke kapličce se jednou za cenu velkých pořadatelských problémů prokoušeme, ale přes celý prostor nás z důvodu ochrany zdraví všech účastníků vojáci zcela oprávněně nepustí (Jerry).
Pořadatelé Pořadatelé napsal dne 11. 3. 2019 v 18:25
V záložce Ke stažení je dnes uložena další, nová, doplněná pracovní verze MAPY letošního Bílého kamene, s řadou grafických i místopisných doplňků - doporučujeme vaší pozornosti. Včera tam byl uložen zajímavý výpis mnoha důležitých skutečností z historie kraje, v němž Bílý kámen probíhá - STRUČNĚ O LIBAVSKU.
Robert Robert napsal dne 8. 3. 2019 v 15:53
"Oppidum", o kterém píšete, polohou odpovídá středověkému hrádku Altes Haus. Jsou z místa známy keltské střepy nebo třeba kovové nálezy? Členové spolku je mohli najít při povrchovém sběru. Nebo proč opevnění datujete do keltské doby?
Admin Reply:
Roberte díky za upozornění na chybu. Jde pravděpodobně o valy středověké tvrze ze 13. století - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_St%C5%99eln%C3%A1. Původní němečtí obyvatelé toto místo uctívali jako památku svých dávných předků, v třicátých létech minulého století zde proběhl archeologický průzkum, který existenci objektu potvrdil. Zájemcům o bližší historii tohoto místa doporučujeme Kroniku Libavska kronikáře J. Machaly, šesté doplněné vydání, text na str. 32, ukončený zajímavou domněnkou autora. Možná se k této záležitosti vrátíme v některém z dalších zpravodajů.
Robert Robert napsal dne 8. 3. 2019 v 13:24
Na nové mapě u Velké Střelné jmenujete oppidum. Nejde o chybu? Oppidum se užívá pro označení keltského hradiště (které zde neznáme), odvozeno z latinského termínu pro městečko.
Admin Reply:
Opravdu to není chyba, v tomto místě jsou přímo ze silnice jasně patrné valy keltského hradiště, které tu zůstaly po staletí zachovány. Členové spolupořádajícího spolku Lubavia před akcí prostor vykosí křovinořezy, aby tato libavská vzácnost byla ještě zřetelnější.
PetrH PetrH napsal dne 27. 2. 2019 v 9:51
Ahoj, kdy bude ke stažení mapový podklad jednotlivých tras?
Admin Reply:
Topografické práce na úplně nové mapě jsou ve finále a její zveřejnění je otázkou několika dnů. Poté bude dokončena úprava výškových profilů dílčích úseků povolených tras a mapové detaily všech vstupních stanovišť.
petr petr napsal dne 10. 2. 2019 v 13:16
zdravím,jaká trasa je nejrychlejší na zámek bores a tvziště velká střelná nemohu stahovat soubory,mohu se dostat do busu i když nejsem v určených skupinách ? nejsem z regionu petr
Admin Reply:
Jste zřejmě turista, pak nejblíže k vašim cílům máte z železniční zastávky Hrubá Voda-Smilov. Autobusy mají stanoveny pevné linky, jsou určeny jen předem přihlášeným zájemcům, kterými jsou plně obsazeny a proto není možno do nich přistupovat během akce. Zmiňované tvrziště Velká Střelná není přístupné a není v programu akce Bílý kámen.
Jiří Pravda Jiří Pravda napsal dne 9. 2. 2019 v 11:28
Pochopil jsem, že se nesmí rozdělávat oheň, ale můžu používat plynový vařič na uvaření jídla/kávy?
Admin Reply:
Určitě ne v lese nebo tam, kde by mohl vzniknout požár. Využijte míst, určených k občerstvení, kde vám i tu kávu uvaří a nabídnou jídlo.
Návštěvník Návštěvník napsal dne 23. 1. 2019 v 6:49
"Fotografování a pořizování videozáznamů vojenských objektů je zákázáno." Proto je na fotkách i střelnice, že?
Odpověď od: Pořadatelé
Dobrý den, fotky jsou z doby, kdy fotografování nebylo zakázáno.
Pořadatelé Pořadatelé napsal dne 15. 1. 2019 v 14:53
Ve složce "Ke stažení" byl uložen první letošní zpravodaj o přípravě 26. Bílého kamene